wędka elektryczna wędka do połowu ryb wędkarstwo rybactwo rybołówstwo rybak kontakt
Home page

Czym jest wędka elektryczna?

Jak łowić?

Wędka elektryczna - SAMUS725M

Wędka elektryczna - SAMUS300

Instrukcje

Film i zdjęcia

Kontakt

Linki


wędka elektryczna
Poradnik WĘDKA ELEKTRYCZNA SAMUS725G (0,9 MB)

 





 agregaty prądotwórcze

Jak łowić na wędkę elektryczną SAMUS ?

Łowienie na wędkę elektryczną jest bardzo proste choć początkowo może wydawać się trudne ze względu na poznanie zasady działania wszystkich połączeń i samego urządzenia.

Aby prawidłowo podłączyć urządzenie należy najpierw zamontować przycisk sterowania całym urządzeniem na podbieraku i podłączyć przewód wysokiego napięcia do podbieraka. Przycisk ten to zwykły włącznik odbijany tzn. w momencie przyciskania załącza urządzenie i umożliwia łowienie a w momencie puszczenia wyłącza je. Przycisk montujemy na stałe lub za każdym razem w momencie łowienia przymocowujemy izolacją do podbieraka w odległości 30-50 cm od końca tak aby łatwo można było operować podbierakiem i włączać przycisk.

Przewód wysokonapięciowy (do 1000 Volt) możemy zamontować bezpośrednio do obręczy i owinąć jego resztę na kiju lub co wygodniejsze umieścić w środku plastikowej rurki ( trzonka podbieraka) z końcem wtyczką na początku. Wówczas możemy tylko wetknąć przewód wysokiego napięcia do rurki tak aby był sztywno zamocowany i łatwo go rozmontowywać za każdym razem kiedy zaczynamy i kończymy łowienie.

 

Gdy mamy to zrobione wystarczy tylko podłączyć przewody plusa i minusa do baterii ( akumulatora) np. od UPS-a 10 Ah. Należy pamiętać aby nie pomylić plusa z minusem gdyż zmiana polaryzacji spowoduje spalenie bezpiecznika a w przypadku jego braku tranzystora i urządzenie przestanie działać i będzie powodować zwarcie akumulatora i grzać się co może spowodować zniszczenie wędki. Najlepiej na plusie zawiązać supeł aby wiedzieć za każdym razem, jaki to przewód.

Po podłączeniu akumulatora przewód masy ( minus) wrzucamy do wody a podbierak zanurzamy w wodzie i naciskamy przycisk-włącznik. W tym momencie następuje przepływ prądu elektrycznego pomiędzy elektrodami i dokonuje się połów. W trakcie łowienia elektroda ujemna umieszczona jest w wodzie “nieruchomo” , natomiast elektroda dodatnia ( anoda) służy do czynnego połowu. Natężenie prądu największe jest przy elektrodzie dodatniej i szybko maleje wraz ze wzrostem odległości od niej. W związku z tym ryby zostają porażone w promieniu nie większym niż 2-2,5 metra od anody. Spływające bezwładnie ryby należy jak najszybciej wybrać kasarkiem, ponieważ w ciągu kilku sekund odzyskują równowagę i błyskawicznie uciekają.

Gdy łowimy brodząc w rzece przewód masy ciągniemy tuż za sobą tak aby rozstaw pomiędzy elektrodami był nie większy niż 2-3 metry. Podobnie przy połowach z łódki. Należy również uważać aby nie zewrzeć katody i anody i jednocześnie załączać urządzenia gdyż może to spowodować jego przeładowanie i uszkodzenie, ale raczej nie powinno się to zdarzyć- wbudowana jest ochrona od przeładowania.

polski związek wędkarski

 

Łowiący powinien również pamiętać, że wędka elektryczna jest urządzeniem elektronicznym, aby uniknąć kontaktu odkrytych części ciała z polem elektrycznym- wodery muszą być wodoszczelne i elektrycznie obojętne, jak również podbierak musi być zrobiony z rurki plastikowej ( nieprzewodzącej), aby nie zostać porażonym prądem. Wędka elektryczna SAMUS700 jest bardzo bezpieczna lecz nie zaleca się bądź co bądź wkładania gołych rąk do wody lub podbieraka pod napięciem ( przy wciśniętym przycisku “START” ).